Звіт за 2020 рік Громадської спілки «Одеська обласна футбольна асоціація». Частина перша.

Всім нам 2020 рік запам’ятається як рік пандемії коронавірусу і пов’язаними з цим обмеженнями. Обмеження торкнулись всіх сфер нашого життя. Життя кожної людини. Елементарні дії, які робить людина в повсякденному житті – сходити на навчання, роботу, до крамниці за продуктами, на зустріч з рідними – деякий час були під жорсткою забороною і жорсткими обмеженнями. А що казати про сферу дозвілля? Спорт і фізичну культуру, тренування та ігри, масові спортивні заходи – через заборони дуже обмежили. Людям та організаціям потрібно було знаходити нові шляхи для реалізації своїх прав на заняття фізкультурою та спортом.

Одеська обласна футбольна асоціація підлаштовувалась під сучасні вимоги та обмежувальні заборони. Проводила велику організаційну, погоджувальну та навчальну роботу. Але не зупинялась ні на хвилину. Коли не можна було проводити змагання, організовувала та надавала допомогу ветеранам футболу. Коли були обмеження на проведення зустрічей, перейшла на дистанційну роботу з використанням засобів зв’язку. Вашій увазі інформація про те, що все ж таки вдалось зробити Одеській обласній футбольній асоціації за 2020 рік.

В 2020 році наша організація, як і багато інших регіональних федерацій, за рекомендаціями УЄФА та УАФ була перейменована на асоціацію. Саме у лютому 2020 року, на Конференції було затверджено нову назву – Громадська спілка «Одеська обласна футбольна асоціація». Скорочена назва – ГС «ООФА» або ООФА.

Аматорський футбол

В 2020 році Одеська обласна футбольна асоціація провела декілька змагань серед аматорських команд.

 1. Зимова Першість Одеської області сезону 2019-2020 років закінчилась аж у червні 2020 року. Вища ліга зібрала 12 команд. Переможцем стала команда «Люксеон» (Одеса). Перша ліга – 14 команд. Переможець команда «Трилюкс» (Одеса).
 2. Чемпіонат Одеської області 2020 проведено у двох лігах – це Вища ліга, 8 учасників, переможець ФСК «Хаджибей» (с. Усатове); Перша ліга – 8 учасників, переможець “Тарутине-Сегедка” (смт. Тарутине).
 3. Першість Аматорської футбольної ліги Одеської області була проведена у двох лігах (АФЛОО). Вища ліга – 10 команд, переможець команда «Сегедка» (Одеса). Перша ліга – 14 команд, переможцем стала команда «Стар-Тайм» (Одеса).
 4. «Кубок Одеської області з футболу пам’яті М.Трусевича», 17 команд-учасниць, володарем Кубку стала команда ФСК «Хаджибей» (с. Усатове).
 5. «Кубок Вищої ліги АФЛОО», 8 команд, володар Кубку команда «Люксеон» (Одеса).
 6. «Кубок Першої ліги АФЛОО», 14 команд, володар Кубку команда «Міжлимання» (с. Августівка).
 7. Зимова Першість Одеської області сезону 2020-2021 років стартувала у грудні 2020 року. Вища ліга складається з 16 команд. Перша ліга 24 команди-учасниці.

В багатьох районах області, колективними членами Одеської обласної футбольної асоціації (районними федераціями), було проведено свої чемпіонати та розіграші кубку з футболу 2020:

Район Призери

Володар Кубку/Фіналіст

1 Арцизький 1. «Нова Іванівка» (с. Нова Іванівка)

2. «Делень» (с. Делень)

3. «Арциз» (м. Арциз)

Не проводився
2 Балтський 1. «Мрія» (с. Перельоти)

2. «Granulka» (с. Гольма)

3. «Локомотив» (с. Білене)

В – «Ветеран» (м. Балта)

Ф – «Локомотив»

3 Березівський 1. «Березівкаміськрада» (м. Березівка)

2. «Патріот» (Розквітівська ОТГ)

3. «Ряснопіль» (с. Ряснопіль)

В – «Березівкаміськрада»

Ф – «Ряснопіль»

4 Біляївський
Вища ліга
1. «Хаджибей» (с. Усатове)

2. «Великий Дальник» (с. В.Дальник)

3. «Пальміра» (с. Яськи)

В – «Хаджибей»

Ф – «Чайка» (с. Холодна Балка)

Біляївський
Перша ліга
1. «Пальміра-2» (с. Яськи)

2. «Дачне» (с. Дачне)

3. «Легіон» (с. Кагарлик)

5 Болградський 1. «Криничне» (с. Криничне)

2. «Курчу» (с. Виноградівка)

3. «Табаки» (с. Табаки)

В – «Табаки»

Ф – «Криничне»

6 Іванівський 1. «Дружба Народів» (с. Знам’янка)

2. «Буялик» (смт. Петрівка)

3. «Кристал» (смт. Радісне)

Не проводився
7 Ізмаїльський 1. «Суворовець» (с. Суворове)

2. «Дунай» (с. Богате)

3. «Олімп» (с. Кирнички)

Не проводився
8 Лиманський
(Вища ліга)
1. «Чорноморська Рів’єра» (с.Фонтанка)

2. «Укрпромтранс» (с. Кремидівка)

3. «Агропідвень-1» (с. Першотравневе)

Не проводився
Лиманський
(Перша ліга)
1. «Зеніт» (с. Курісове)

2. «Вовківське» (с. Вовківське)

3. «Олександрівка» (с. Олександрівка)

9 Подільський 1. «Імперія Холоду» (Куяльницька ОТГ)

2. «Ганарата» (с. Ганарата)

3. «Бочманівка» (с. Бочманівка)

Не проводився
10 Саратський 1. «Зоря» (с. Зоря)

2. «Кулевча» (с. Кулевча)

3. «Єдність Народів» (с. Крива Балка)

В – «Зоря»

Ф – «Ліхтенталь»
(с. Світлодолинське)

11 Тарутинський 1. «Луч Добра» (смт. Тарутине)

2. «Березіне» (смт. Березіне)

3. «Купаранець» (с. Рівне)

В – «Березіне»

Ф – «Червоне» (с. Червоне)

 

Арбітраж, інспектування змагань

30 Арбітрів та асистентів, спостерігачі арбітражу, делегати – представники  Одеської області працюють в різних змаганнях Всеукраїнського рівня. Арбітри брали участь у підготовчих зборах та регулярно проходили тестування на коронавірусну інфекцію, що були організовані УАФ.

В Одесі 28 січня 2020 року пройшов Міжрегіональний семінар спостерігачів арбітражу Української асоціації футболу, який проводили представники Комітету арбітрів Української асоціація футболу – Володимир Петров та Віктор Дердо.

Всі обласні змагання обслуговують арбітри ООФА на достатньому рівні. Керує роботою Комітету арбітрів та інспекторів Одеської обласної футбольної асоціації, відомий арбітр ФІФА Віталій Годулян.

При обласній асоціації працює Школа молодого арбітра під керівництвом досвідченого Віктора Швецова.

Дитячий та юнацькій футбол

Весняну частину Дитячо-юнацької футбольної ліги України (далі – ДЮФЛУ) сезону 2019—2020 років було припинено, у зв’язку із чим уперше в історії чемпіонату України серед команд дитячо-юнацьких спортивних закладів не було виявлено жодної команди-чемпіона.

Але перше коло змагань сезону 2020-2021 було проведено дуже організовано та з дотриманням усіх вимог чинного законодавства щодо карантинних заходів.

У всеукраїнських змаганнях від Одеської області беруть участь дитячо-юнацькі футбольні заклади, рекомендовані ООФА. В 2020 році стартував новий рівень всеукраїнських дитячих змагань ДЮФЛУ «Еліт Ліга». Від Одеської області в «Еліті» грають два заклади – СДЮШОР «Чорноморець» Одеса та ДЮСШ-11 «Чорноморець» Одеса. У Вищій Лізі Одещину представляє одна дитяча школа, це ФК «Одеса». У Першій Лізі 7 представників – ДЮФК «Атлетик», ДЮСШ-9-«Атлетик», СК «Пальміра», ФК «Отрада», ДЮФК «Чорноморець» – всі Одеса, ДЮСШ м. Ізмаїл, ФСК «Іллічівець» м. Чорноморськ.

Треба зазначити, що своє бажання брати участь у всеукраїнських змаганнях сезону 2020-2021 років оголошували ще декілька дитячих клубів. Одеська обласна футбольна асоціація підходить до вирішення питання рекомендації футбольних шкіл виважено та комплексно. Беруться до уваги історія, досягнення, матеріально-технічна база та тренерський склад. Було проведено декілька зустрічей, для обговорення всіх складових з представниками дитячих шкіл, які координував голова Комітету дитячо-юнацького футболу ООФА – всім відомий легендарний футболіст, Заслужений майстер спорту України Олексій Гай. Доречі, на наступний сезон 2021-2022 років, своє бажання виступати в ДЮФЛУ оголосили ще декілька дитячих закладів області. І це добра тенденція.

У всеукраїнських змаганнях серед дев’ятнадцятирічних дві команди представляють Одесу – ФК «Чорноморець» та ДЮФК «Атлетик». Тут також планується збільшення представництва Одещини у наступному сезоні.

Обласні змагання серед дитячо-юнацьких футбольних команд (ДЮФК) у 2020 році проводились також з перервами.

Зимова першість серед ДЮФК сезону 2019-2020 років проходила у чотирьох вікових категоріях.

Відкритий Чемпіонат Одещини серед ДЮФК 2020 року проведено також у чотирьох вікових категоріях. Юнаки 2004-2005р.н., взяли участь10 команд; діти 2006-2007р.н., 16 команд-учасниць; діти 2007-2008р.н., формат 8х8, 17 команд; «молодші діти» 2009-2010р.н., формат 8х8, 22 команди.

Зараз триває Зимова першість серед ДЮФК сезону 2020-2021 років в трьох вікових категоріях.

В обласних змаганнях беруть участь команди з різних міст області – Ізмаїл, Роздільна, Татарбунари, Чорноморськ, Овідіополь, Подільськ та інші.

Для підняття зацікавленості у дітей, професійними футболістами проводяться майстер-класи та обов’язково церемонію нагородження проводять відомі футбольні люди.

 

Першість області з футболу серед районних ДЮСШ (дитячо-юнацьких спортивних шкіл) сезону 2019-2020 років було проведено у двох вікових категоріях. Фінальні змагання, проведення та організацію яких підтримує ООФА, серед старших юнаків (2004-2005 рр.н.) відбулися в місті Білгород-Дністровський, на оновленому футбольному стадіоні. Підсумкове розташування команд виглядає наступним чином:

 1. ДЮСШ м. Б.-Дністровського
 2. ДЮСШ Овідіопольського району
 3. ДЮСШ Саратського району

Змагання серед молодших юнаків (2006-2007 рр.н.) пройшли в Овідіополі. П’єдестал виглядає так:

 1. ДЮСШ м. Б.-Дністровського
 2. ДЮСШ Кодимського району
 3. ДЮСШ Овідіопольського району

ООФА забезпечила суддівство та нагородний матеріал. Слід зазначити, що догравали фінальні ігри, не у червні, як завжди, а через карантинні обмеження у жовтні. Організаторами цих змагань виступає – Обласна СДЮШОР.

Фестиваль футболу «Відкриті уроки футболу»

Через карантинні обмеження у 2020 році стояло питання про відміну всіх фестивалів по країні. Але все ж таки ювілейний, десятий фестиваль в Одеській області відбувся! І пройшов він на початку жовтня в місті Южному. Для підготовки до проведення такого заходу, команда тренерів-волонтерів Одеської обласної футбольної асоціації брала участь в навчальному семінарі, який відбувся в серпні в Запоріжжі і був організований Українською асоціацією футболу.

Представники ООФА декілька разів відвідували м. Южне, зустрічались з керівництвом міста та закладів освіти.

 

Було зроблено велику спільну організаційну роботу, для того щоб провести масовий дитячий захід безпечно із дотримання всіх обмежень щодо нерозповсюдження коронавірусної інфекції. Дуже важливо, що до таких фестивалів залучають дітей, навіть які не займаються спортом. А через такі «веселі» ігри, в яких всі учасники переможці – формується любов до занять спортом, до занять футболом! Після проведення таких фестивалів в подарунок від Української асоціації футболу, на місцях залишається багато футбольної амуніції, екіпірування та обладнання, футбольних м’ячів.

 

Навчання футболу

В 2020 році Одеська обласна футбольна асоціація організувала та провела навчання декількох груп тренерів та декілька груп вчителів фізичної культури за різними навчальними програмами. Також було зроблено 10 відео уроків з навчання техніці футболу, які розміщені на Ютуб-каналі ООФА (натискай та переходь).

Навчання тренерів масового футболу за Програмою D-диплом УАФ проведено для двох груп. Весною 17 слухачів та восени 25 слухачів. D-диплом УАФ отримали 41 тренер.

Ще дві групи слухачів організовано та скеровано на навчання за Програмою D-диплом УАФ, яке проводив Інститут футболу УАФ у дистанційному форматі.

Навчання тренерів за Програмою С-ліцензія УАФ проведено для однієї групи. 19 тренерів продовжили термін дії С-ліцензії УАФ ще на три роки.

Навчання для вчителів фізичної культури за методикою викладання футболу, модуль «Футбол». Таке навчання організовано спільно з Комунальним закладом вищої освіти «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради (КЗВО ОАНОООР). Всього 42 учителя отримали Сертифікат про проходження навчання від КЗВО ОАНОООР та D-диплом УАФ. Зауважимо те, що одеські вчителі фізичної культури, першими у всій країні, пройшли таке навчання та отримали D-дипломи УАФ! На вручені дипломів був національний куратор програм розвитку шкільного футболу в УАФ Євген Столітенко та заступник міського голови Павло Вугельман, який курирує шкільний спорт в Одеській міській раді та був присутній навіть на деяких навчальних заняттях.

Доречі, приємно пригадати що у 2020 році представників Одеської обласної футбольної асоціації було нагороджено різними відзнаками, це  Подяка Міністерства освіти і науки України, і Почесними грамотами міського голови, і Почесні грамоти і подяки Управління фізичної культури та спорту Одеської обласної державної адміністрації, і відзнаки Української асоціації футболу тощо.

Далі буде…

З частиною другою можна ознайомитися ТУТ↵

1